Kamp Hayatı

Everest Base Camp Trek: Hayat Değiştiren Bir Deneyim

Everest ana kamp trek, dünyanın çatısının tabanına ulaşmak için harika bir fırsat. Everest'i fethetmeyi hayal eden tüm insanlardan sadece birkaçı başarılı olacak ve Everest ana kampı trekking macerası sizi Everest'i fethetme hayalinize çok yaklaştırabilir. Çeşitliliği, zorlukları ve egzotik macera duygusu ile birlikte konuksever ve sevecen Sherpa insanlarıyla birlikte çok popüler bir trekking destinasyonu olan Everest Base Camp Trek, 1953'te Sir Edmond tarafından Everest'e ilk keşfinden bu yana en ünlü dünya trekking destinasyonlarından biri oldu. Hilary ve Ekibi. Sınırlı bir süre içinde Everest Ana Kampı'na ulaşmanın en kolay yolu, Lukla'nın yaklaşık 2 hafta tamamlanması gereken klasik bir yürüyüşe çıkmaktır.

Klasik Everest Ana Kampı Trek, Dudh Koshi vadisini takip edeceğiniz ve yürüyüşçüler, turistler, yerel Sherpa ve Everest'i zirveye çıkarmak isteyen insanlar için ünlü bir kavşak olan Namche Bazaar'ın hareketli Sherpa başkentine tırmanacağınız Yukarı Phakding'de başlar. Bu yürüyüşün her adımı aynı şekilde bir macera ve eğlence olacak. Dünyanın tepesinden, manolya, dev köknarlar ve ormangülü ormanlarından geçeceğiz. Erken sonbahar ve ilkbaharın sonlarında bu trek, yoğun kırmızı renk orman gülleri veya mükemmel beyaz manolyalarda çiçeklenme ile kaplanacak ve çiçeklerin zenginliğinin büyüsüyle yolculuğunuzu geliştirecek. Gizemli Namche'den güçlü Everest'e doğru gerçek yolculuğuna başlayacaksın. Bu, uzun 2 saatlik dik yürüyüşten sonra ulaşacağınız Tengboche'deki en önemli Budist manastırı ile birçok bakış noktasından müthiş Everest manzarasına sahip yüksek bir trek olacak. 3867m'de yer alan bu manastır sırtın tepesinde yer alır ve cüce incir ve orman güllerinin görkemli ormanıyla çevrilidir. Dramatik ama mistik bir ortamda büyüleyici bir gün doğumu ile sabahın en iyisini sunar. Buradan trek ImjaKhola'ya iner ve Pangboche ve Pheriche köylerine ve nihayet birkaç saatlik yürüyüşten sonra Khumbu Buzulu'na gider. Daha sonra görkemli Lobuche zirvesinin eteğinde buzulları bir sonraki gece durağına ve iklimlendirme molası Lobuche köyüne kadar takip edeceksiniz. Lobuche Mt tam panorama manzaraları için mükemmel bir bakış noktasıdır. Ama Dablam, Taweche ve diğer birçok muhteşem zirve. Everest ana kamp trekindeki son durak, kolay ama yorucu yüksek irtifa zammıyla ulaşılabilen Gorak Shep'dir.

Gorok Shep, Everest Ana Kampı'nın son yeri ve kapısıdır. Everest ana kampının kuş bakışı görünümü için köye hakim Kala Pathar çentik tırmanabilir ve kendinizi Khumbu Buz Şelalesi'nin dibinde gerçekten ezici bir görünümde bulacağınız nihai hedefe ulaşmak için Üs kampına inebilirsiniz. Yüksek rakımı nedeniyle Nepal'de bile zorlu bir doğa yürüyüşüdür. Sizi yoruyor, iklimlendirilinceye kadar akciğerlerinizi daha fazla oksijen için ağlatıyor, ancak iklimlendirme seviyesine ulaştığınızda, muazzam bir memnuniyet duygusu ve çabaya değer büyük bir başarı hissi hissedeceksiniz. Kalabalık şehir, kirlilik ve gürültüden uzak, burada huzur ve saflık bulacaksınız. Muazzam Mt. Everest Güney yüzü seni huşu ile dolduracak. Bazıları için Everest Base Camp Trek'in gerçekten olağanüstü bir yere bu harika hissi, sadece birkaç yıl içinde veya arkadaşlarıyla bir dönüş yolculuğuna ilham verecektir. Lukla'ya geri dönmek, trek'i ters sırayla tekrar yaşama ve unutulmaz anıları canlandırma ve Everest ana kampı trek'in hayat değiştiren deneyimini yeniden yaşama deneyimini zenginleştirebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı