Kamp Hayatı

Kitap Özeti: İnsanın Anlam Arayışı – Viktor E Frankel

Thomas Jefferson şöyle yazdı: Yaşam, Özgürlük ve mutluluk arayışı. Mutluluk arayışı yaşamın son oyunu gibi görünüyor, ama değil mi? Viktor Frankel bir toplama kampı kurbanı ve İnsanın Anlam Arayışında bir seviye daha derine gidiyor.

Bu benim için neden önemli?

Zamanını boşa harcamak için bu özeti yapmıyorum. Hayatımı geliştirmek için şu anda benimseyebileceğiniz kısa eylem adımları sağlamak benim vizyonumdur. Bu kitap muhtemelen şimdiye kadar okuyacağınız en önemli kitaptır. Hayattaki gerçek anlamı bulmak, kendini gerçekleştirmenin anahtarıdır. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi gerçekten doğru anlamı ile NEDEN'in NASIL daha iyi performans gösterdiğini gösterir.

Frankel, Fredrick Nietzsche'nin sözlerini şöyle aktarıyor: "Niçin yaşamak için NEDENi var, neredeyse her NASIL alabilir."

Frankel, toplama kamplarında yaşamın nasıl olduğunu açıklıyor ve yarattığı Logoterapiyi tartışıyor. Zaman uğruna, Nietzsche'nin zorlayıcı bir NEDEN'in HERHANGİ BİR ŞEYİ altüst ettiğine dair sözlerini gerçekten kristalleştirmek için anahtar düşünceleri vurgulayacağım.

Frankel toplama kamplarında ayrıntılara giriyor. Hayat sadece yeryüzünde cehennemdi. Ona görünen, zihnin koruma gücü idi. Kalma süresi uzadıkça, tüm insan duyguları daha da uyuşmuş oldu. Frankel'in deneyimlerine dayanarak çok güçlü ve ortaya çıkan üç davranış var.

1. Umut – Kamplarda her gün insanlar öldü. Gardiyanlar bir parmak oyunu oynadı ve eğer seçildiysen ölmüştün. Sadece işaret etme eylemi bir anda kaderini teslim etti. NEDEN yaşamak için odaklanan mahkumların hayatta kalma şansı daha yüksekti. Frankel, genç görünmeniz ve her zaman çalışmaya istekli olmanız gerektiğini anladı. Bu hayatta kalma şansınızı arttırdı. Bir düşünce, onu evde bekleyen aile için hayatta kalacak her adamı kontrol etti.

2. Özgürlük – Bu kısım çok sezgisel görünüyor, ancak kimsenin senden uzaklaşamayacağı bir şey var ve bu bir DURUMA NASIL BAŞVURABİLECEĞİNİ seçme özgürlüğü. Bu basit güç, hayatta kalanlara yaşamak ve hayatta kalmak için araçlar verdi. Bu bir ders, doğru kullanmaya karar veren herkes için hayat değiştirebilir.

3. Zihinsel Koruma – Kamplardaki zulümler yeryüzünde cehennemdi. Zihin, hayatta kalmak için korumalar ve kalkanlar inşa edecektir. Frankel kamp yaşamının ikinci aşamasını tartışıyor ve bu duyguların eksikliği. Bir süre sonra akıl vahşetlere boğuldu ve saf hayatta kalma kararı aldı. Ölü bir mahkum bulunursa, diğer mahkumlar tarafından kıyafetlerden çıkarıldılar. Bu insanlık dışı gibi görünüyor ama saf doğal hayatta kalma bu eylemleri belirler ve zihin bedeni onu korumak için uyuşturur.

İnsanın Anlam Arayışı hayat değiştiren bir kitaptır. Bugün çoğu kitap mutlu olmaktan bahsediyor ama Dr. Mutluluk gerçekleşmeli ve aynı şey başarı için de geçerli: buna önem vermeyerek gerçekleşmesine izin vermelisiniz: Dr. Frankel Logoterapiyi geliştirdi ve hayattaki anlamı başkalarının kendilerinde anlam bulmasına yardımcı olmaktı.

Umarım bu kısa özeti faydalı bulmuşsunuzdur. Herhangi bir yeni fikrin anahtarı, alışkanlık haline gelene kadar günlük rutininizde çalışmaktır. Alışkanlıklar 21 gün gibi kısa bir sürede oluşur. Bu kitaptan uzaklaştırabileceğiniz bir şey, bir duruma nasıl cevap vereceğinizi seçme özgürlüğünüzdür. Hayatta olan şeyler ve kontrolünüz dışındaki güçler, anında yaptığınız şeyi dikte edebilir. Hayat bir kuruşta değişebilir ve cevabınızla ilgili kararınız sahip olduğunuz ve asla alınamayacağınız bir özgürlüktür.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı